آیت‌الله مصباح حمایت از منافقین را حرام می‌‌دانست نه مبارزه با شاه را

بعد از این اظهارات، مسئول این سایت اصلاح‌طلب درصفحه اجتماعی خود نوشت که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حتی از آیت‌الله مصباح نیز نام برده است؛ اظهارات مدیر مسئول این سایت خبری بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های ضدانقلاب و معاند با نظام داشته است.

پیرو این خبر، یکی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتقاد از اظهارات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به خبرنگار تسنیم گفت: اظهارات آقای هاشمی اگر درباره آیت‌الله مصباح بوده باشد، واقعیت ندارد چرا که درباره سابقه مبارزاتی ایشان چندین جلد کتاب نگاشته شده است و حتی اسناد زیادی از سوی ساواک درباره آقای مصباح منتشر شده است.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر نیز در گفت‌وگو  با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم در واکنش به اظهارات هاشمی رفسنجانی که گفته است "آقایی مبارزه با شاه را حرام می‌دانست و می‌گفت کار علمی می‌کنم" و اینکه برخی روزنامه‌ نگاران اصلاح‌طلب در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌‌اند که منظور هاشمی، آیت‌الله مصباح بوده وحتی از وی نام نیز برده است، تاکید کرد: واقعاً این اظهارات از آقای هاشمی درباره آقای مصباح بوده باشد، عجیب است چرا که خود ایشان هم می‌‌دانند که آقای مصباح از شاگردان ممتاز و مبارز حضرت امام بود که از آغاز نهضت مبارزه، امام را یاری کرد.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) به آیت‌الله مصباح یزدی که از شاگردان خوب ایشان بود، نگاه خاصی داشت، تصریح کرد: آیت‌الله مصباح از ارکان اصلی جامعه مدرسین بوده و هستند و در تمام رخدادهای مبارزه نقش خود را به خوبی ایفا کردند و اینکه آقای هاشمی حرف‌ دیگری می‌زند، اشتباه است.

روحانی، با بیان اینکه آیت‌الله مصباح بصیرت مبارزاتی داشتند، گفت: یکی از اختلافات آقای مصباح و هاشمی درباره سازمان مجاهدین یا همان سازمان منافقین بود؛ آیت‌الله مصباح بنا به بصیرتی که داشتند، حمایت ازسازمان مجاهدین(منافقین) را حرام می‌دانستند اما آقای هاشمی در برهه‌ای برخلاف نظر آقای مصباح بعضاً از این گروه حمایت می‌کرد. لذا آقای مصباح حمایت از این سازمان را حرام می‌دانست نه مبارزه با شاه را.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر در ادامه گفت: بهتر است به جای تخریب شخصیت بزرگورا و بصیری چون حضرت آیت‌الله مصباح از گذشته درس گرفته شود.

وی با بیان اینکه اسناد دقیق، کامل و قابل توجهی از سابقه مبارزاتی آیت‌الله مصباح وجود دارد، گفت: برخی اسناد مهم درباره سابقه مبارزاتی آیت‌الله مصباح را را بنده در اختیار دارم که در صورت لزوم آنرا ارائه خواهم کرد؛ اسناد زیادی از ساواک وجود دارد که آقای مصباح چگونه به درایت و بصیرت خود علیه شاه مبارزه و امام را یاری می‌کرد. امضای آقای مصباح در ذیل اکثر بیانیه‌های علما علیه شاه وجود دارد و این اسناد بر کسی پوشیده نیست.

روحانی خاطر نشان کرد: وقتی نشریه بعث منتشر می شد، آقای مصباح به دلیل آنکه این نشریه را آلوده به تفکرات آقای شریعت‌مداری می‌دانست تصمیم گرفت نشریه انتقام را منتشر کند که در این زمینه اصطحکاک بین آقای هاشمی و مصباح به وجود آمد و بعدها مشخص شد که نظر آقای مصباح درست بوده است؛ درباره حمایت از سازمان مجاهدین نیز همین طور شد و مشخص شد که تحلیل آیت الله مصباح درباره این گروه چقدر دقیق بوده است.

/ 1 نظر / 33 بازدید
چت روم

ايام به کام منتظر حضور گرمتان هستم [گل]