اعتراف سران اصلاحات ، خاتمی ابطحی تاجیک و اکبر گنجی به عدم تقلب در اتتخابات 88

حق معترض به نتیجه انتخابات است که اشتباه کند!
مشاور میرحسین موسوی با اعتراف تلویحی به دروغ بودن ادعای تقلب گفته است: "این حق یک معترض به نتیجه انتخابات است که اشتباه کند."!
"گروه سیاسی صراط" - مشاور ارشد میرحسین موسوی به صورت تلویحی به دروغ بودن ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری 88 اذعان کرد.

به گزارش گروه سیاسی صراط، پس از آنکه بسیاری از سیاسیون عامل و حامی فتنه در سال های اخیر به تدریج بر دروغ بودن ادعای خود در خصوص انتخابات 88 اعتراف و تلاش کرده اند تا از این طریق راهی برای بازگشت به عرصه سیاسی کشور پیدا کنند، اردشیر امیرارجمند مشاور ارشد میرحسین موسوی نیز نام خود را به این سیاهه اضافه کرد.

امیرارجمند در جمع تعدادی از فتنه گران و در محفلی که با عنوان "مراسم گرامیداشت سه سال پایداری رهبران در حصر جنبش سبز" در پاریس  در قلب اروپا (!) برگزار شده بود، گفت: "خواست رهبران جنبش سبز اصلاح در چارچوب قانون اساسی بود و آنچه اتفاق افتاد تقاضای استیفای حق اعتراض بود. این حق یک معترض به نتیجه انتخابات است که اشتباه کند، و بر اساس همان اشتباه اعتراض کند بشرطی که در چارچوب قانون باشد."

امیرارجمند در حالی به "حق معترض به نتیجه انتخابات در اشتباه کردن" که تعبیر دقیق تر آن "اعتراف به دروغ بودن ادعای تقلب" است اشاره کرده که درباره این موضوع که آیا معترض حق به آشوب کشیدن کشور، تخریب اموال عمومی و تحمیل هزینه‌های فراوان به کشور را نیر دارد یا نه، توضیحی نداده است.

مشاور میرحسین موسوی البته به همین زمینه سازی کوتاه برای کوتاه آمدن از ادعای تقلب نیز بسنده نکرده و در بخش دیگری از صحبت های خود گریز دیگری به این موضوع رده و اعتراف خود را تکمیل تر کرده و گفته است که "هیچ گاه فرد موثری در جنبش سبز صحبتی از برد و باخت نکرده است، و خواست ما قبول حق تغییر سرنوشت مردم در چارچوب فانون اساسی است."

به این ترتیب با گذشت بیش از 4 سال از ادعای دروغ تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال 88، سیاهه معترفان به دروغ بودن این ادعا به تدریج در حال تکمیل است و به طوری که بعد از توریع فایل صوتی سید محمد خاتمی، اکنون مشاور ارشد میرحسین موسوی را هم باید به این لیست اضافه کرد.
 
 
 گروه سیاسی - چند روز قبل فایل صوتی از جلسه ای که با حضور «سید محمد خاتمی» برگزار شده بود، منتشر شد که وی در آن جلسه صراحتا بیان کرده بود: " من نمی‌گویم در انتخابات ۸۸ تقلب شده است".

به گزارش بولتن نیوز، ریحانه طباطبایی دبیر سیاسی روزنامه توقیف شده بهار که در این جلسه حضور داشته در صفحه فیس بوکش تلویحا این موضوع را تایید کرده که خاتمی در جلسه ای که فایل صوتیش منتشر شد، تقلب در انتخابات را رد کرده است.

طباطبایی در صفحه فیس بوکش نوشته است: امروز خبری روی سایت تسنیم شامل فایل صوتی تقطیع شده از صحبت های آقای خاتمی منتشر شد و از آنجا که متن منتشر شده و فایل صوتی آن به صورت عامدانه دستکاری شده است، به عنوان فرد حاضر در آن دیدار با تاکید بر غیراخلاقی بودن ضبط و پخش آن دیدار خصوصی و غیر رسمی مبتنی بر اعتماد، مایلم توضیحاتی را اینجا ارائه کنم:
جلسه مورد اشاره در این خبر، مربوط به دیدار آقای خاتمی با معدودی از دوستان اصول گرا بود که من هم به همراه یکی از دوستان اصلاح طلب در آن حاضر بودیم. صحبت های مفصلی در این جلسه انجام گرفت و دوستان اصول گرا دیدگاه های خودشان را مطرح کردند و آقای خاتمی هم از نقطه نظر خودشان به تبیین موضوعات مختلف پرداختند.
در این دیدار آقای خاتمی همان طور که از پیش گفته بودند، قصد ورود به مباحث چالشی را به صورت مصداقی نداشتند و هنگامی که بحث به موضوع انتخابات 88 کشانده شد و با سئوالات تند و تیز در خصوص تقلب در انتخابات مواجه شد، نفیا و اثباتا در این باره که توان اثبات و حتی بررسی هیچ ادعایی در آن ظرف زمانی و مکانی وجود نداشت، چیزی نگفت و به اصطلاح از آن عبور کرد. از این رو آنچه عنوان شد قریب به این مضمون بود که "من نه می گویم تقلب شده و نه می گویم نشده. اینجا موضوع بحث من نیست." چیزی که در فایل تقطیع شده تلاش کرده اند تا معنای دیگری بر آن بار کنند که اهل دقت حتما متوجه آن شده اند.
نکته مهم دیگر در این خصوص این است که همانطور که اشاره شد، این دیدار کاملا غیررسمی و مبتنی بر یک سری قرارهای مبتنی بر شرایط این گونه گپ و گفت ها، یعنی عدم ضبط صدا و خودمانی فرض کردن آن بود که متاسفانه عدم رعایت این مساله، کاری غیر اخلاقی بود که صورت گرفت. قطعا ادبیات و حتی موضوعات مورد علاقه افراد برای طرح در موضع رسمی با آنچه در یک قرار خودمانی و خصوصی مطرح می شود، تفاوت دارد.
توجه به این نکنه هم ضروری است که این گفتگو که در روزهای بسیار سخت و امنیتی حدود یک سال و دو سه ماه پیش برگزار شد، دورانی که به بهانه های واهی آقای خاتمی و اصلاح طلبان مورد اتهام قرار داشتند که فرضا به دنبال کودتای مخملین بودند و یا اینکه در دوران اصلاحات به ارزش ها پای بندی نبود و مسائلی از این قبیل که به طور مفصل از جانب برخی نهادهای امنیتی و رسانه هایشان، شدیدتر از این روزها تبلیغ می شد. ایشان هم متناسب با بحث های مطرح شده از سوی حاضران در دیدار و در رد آنها مواردی را خیلی خودمانی بیان کردند.
البته در آن جلسه مهم ترین نکته ای که شخصا ذهن مرا متوجهش کرد، تاکید آقای خاتمی بر این بود که قبلا از "دموکراسی دینی" دفاع می کرده و اینک آن را اصلاح کرده به "دموکراسی سازگار با دین" که دقت در این موضوع تفاوت مهمی را نشان می دهد.
موضوع دیگری که شاید این روزها مورد پرسش قرار بگیرد، قسمتی از فایل پخش شده است که از توهین به امام حسین گفته می شود. دقت کنید که در این قسمت، جمله شرطی است. یعنی اگر هم چنین چیزی صحت داشته باشد، به آقای خاتمی چه ارتباطی دارد؟
این موارد را جهت اطلاع افرادی که می خواهند از واقعیت ماجرا مطلع باشند عرض کردم. قطعا این توضیحات به درد کسانی که از پیش موضعشان مشخص است نمی خورد.


به گزارش بولتن نیوز، اما سوال اینجاست که چرا انتشار این فایل صوتی باعث عصبانیت و آشفتگی اصلاح طلبان شده است و اعتراف خاتمی به عدم تقلب در انتخابات 88 چه پیامدهایی برای این گروه در پی خواهد داشت؟

واضح است از آنجایی که فتنه گران با علم به دروغ بودن ادعای تقلب در انتخابات مردم را به خیابان ها کشیدند و هزینه های زیادی را به مملکت و نظام تحمیل کردند باید اکنون پاسخگوی اعمال خود باشند.

رهبر معظم انقلاب نیز بارها به این مهم که اصلاح طلبان در جلسات خصوصی خود به عدم تقلب در انتخابات معترف هستند، اشاره کردند و در دیدار ماه رمضان با دانشجویان فرمودند: " در انتخابات سال ۸۸، آن کسانى که فکر میکردند در انتخابات تقلب شده، چرا براى مواجههى با تقلب، اردوکشى خیابانى کردند؟ چرا این را جواب نمیدهند؟ صد بار ما سؤال کردیم؛ نه در مجامع عمومى، نخیر، به شکلى که قابل جواب دادن بوده؛ اما جواب ندارند. خب، چرا عذرخواهى نمیکنند؟ در جلسات خصوصى میگویند ما اعتراف میکنیم که تقلب اتفاق نیفتاده بود. خب، اگر تقلب اتفاق نیفتاده بود، چرا کشور را دچار این ضایعات کردید؟ چرا براى کشور هزینه درست کردید؟ اگر خداى متعال به این ملت کمک نمیکرد، گروههاى مردم به جان هم مىافتادند، میدانید چه اتفاقى مىافتاد؟ مىبینید امروز در کشورهاى منطقه، آنجاهائى که گروههاى مردم مقابل هم قرار میگیرند، چه اتفاقى دارد مىافتد؟ کشور را لب یک چنین پرتگاهى بردند؛ خداوند نگذاشت، ملت هم بصیرت بهخرج دادند. در قضایاى سال ۸۸، این مسئلهى اصلى است؛ این را چرا فراموش میکنید؟ دربارهى حادثهى سال ۷۸ هم ما حرف زیاد داریم؛ آن هم داستان دیگرى است."
 

پایگاه بصیرت؛ گروه سیاسی / فتنه 88، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی است که در آن عده‌ای با بهانه واهی تقلب و با طراحی و هدایت استکبار جهانی، شیرینی حضور حماسی مردم در انتخابات دهم ریاست جمهوری را به تلخی تبدیل کردند و با اقدامات نابجا و خلاف قانون خود ضرباتی به نظام اسلامی وارد آوردند. در شرایط حاضر اگر چه نظام اسلامی با هدایت و رهبری امام خامنه‌ای (مدظله العالی) و با پشتیبانی و حضور مردم در صحنه توانسته است به سلامت از این پیچ خطرناک عبور کند اما لازم است تا با بررسی و مطالعه هر چه بیشتر و واکاوی ابعاد فتنه 88 و اهداف فتنه گران به بصیرت و بینش خود بیفزاییم تا در صورت تکرار حوادثی از این قبیل در آینده نیز مستحکم تر در این مسیر قدم برداریم. بازخوانی و بررسی دیدگاه‌های کارشناسان در خصوص این حادثه تلخ و سران آن علاوه بر اینکه ما را در نیل به هدف مذکور یاری می‌کند، ظلمی را که سران و عوامل این حادثه به انقلاب و نظام اسلامی وارد کردند را بیشتر به ما می‌نمایاند، بویژه اینکه اکنون شماری از اصلاح‌طلبان با در پیش گرفتن استراتژی تقلیل درصددند تا با تقلیل فتنه 88 به ناآرامی ها و اعتراضات سیاسی، زمینه ساز حضور دوباره خود یا دوستانشان در عرصه باشند. در این میان، بازخوانی دیدگاه های افرادی از اصلاح طلبان که به نقد و بررسی فتنه 88 پرداخته اند، از باب استدلال بر خصم، حائز اهمیت است و نوشتار حاضر می‌کوشد تا در حد امکان به این موضوع بپردازد. 

1- سران فتنه دچار توهم پیروزی و تقلب شده بودند

 سران فتنه 88، بویژه شخص میرحسین موسوی که سال‌ها خود را از میدان سیاست دور نگه داشته بود، با این تصور که اگر وارد صحنه انتخابات شود مردم به وی روی می‌آورند و او می‌تواند با کسب اکثریت مطلق آرای مردم پیروز انتخابات گردد، کاندیداتوری خود را اعلام کرد. در طول دوران تبلیغات نیز مشاوران و نزدیکان وی با ارائه آمارها و نظرسنجی‌های مختلف به وی، این توهم را که او پیروز قطعی انتخابات است را دامن زدند، از این رو وی قبل از به پایان رسیدن شمارش آرا خود را پیروز انتخابات اعلام کرد و زمانی هم که پیروزی آقای احمدی نژاد به طور رسمی اعلام شد، وی از پذیرش نتیجه خودداری کرد و با ادعای واهی صورت گرفتن تقلب در انتخابات، صحنه داخلی کشور را به آشوب کشاند و کار به جایی رسید که عوامل خارجی آتش بیار معرکه شدند.
در این زمینه که سران فتنه دچار توهم پیروزی و توهم تقلب شده بودند برخی اصلاح طلبان معتقدند:

1-1- سیدمحمدعلی ابطحی در این باره می‌گوید: «... بنده شخصاً از معدود کسانی بودم که در موضوع انتخابات با حضور موسوی موافق نبودم. سال 84 که وی برای حضور در انتخابات مطرح شده بود، بنده مخالفت کردم چرا که این مقطعی که وی در سیستم حکومتی حضور نداشت، می‌توانست توهماتی برای موسوی ایجاد کند که این توهمات به کشور آسیب می‌زد.»
ابطحی در ادامه اعترافات خود می‌گوید: «اصلی‌ترین اتفاقی که در این انتخابات افتاد و البته در طول برگزاری، قبل و بعد از انتخابات هم مطرح بود، مسئله تقلب است. بنده البته جایی مطرح کردم که تقلب یک اسم رمز آشوب شده است که در آن لشکر سازی برای تقلب وجود داشت و تمرین پهن شدن مردم هم در خیابان‌ها هم در آن موجود بود.  تمرین نگه‌داشتن گسترده مردم در خیابان‌ها در چارچوب تقلب بود که می‌توانست معنا پیدا کند. اینکه هنوز نتایج انتخابات مشخص نشده و موسوی خود را به عنوان رئیس‌جمهور ایران معرفی می‌کند و البته خاتمی هم در این بین به وی تبریک می‌گوید نشان‌دهنده نوعی تفاوت دیدگاه در بحث تقلب است. تقلب واقعاً در ایران وجود نداشت چرا که در انتخابات سال 84 وقتی فاصله کروبی و احمدی‌نژاد کمتر از نیم میلیون بود، وزارت کشور خاتمی نپذیرفت که کلمه تقلب مطرح شود لذا کروبی تخلف در انتخابات را مطرح می‌کرد و بنده تعجب می‌کنم که در این انتخابات با وجود اختلاف 11 میلیونی چگونه بحث تقلب پذیرفته می‌شود.  ...  همه ما در مصاحبه‏های مختلفی گفته بودیم که در بدترین شرایط بین یک تا دو میلیون بیشتر امکان تقلب وجود ندارد. فلذا می‌گفتیم که اگر بتوانیم از این میزان عبور کنیم کاندیدای ما در انتخابات پیروز می‌شود؛ واقعاً ما اصلاح‌طلبان در بسیاری از موارد صداهایی را که باید می‌شنیدیم، نمی‌شنیدیم یا صدای همه را نمی‌شنیدیم و در واقع صداهای جامعه متوسط به بالا را می‌شنیدیم و در واقع این توهم، توهم بزرگی بود که موسوی پیداکرده و احساس می‌کرد که تقلب 11 میلیونی امکان‌پذیر است.»

1-2- محمد رضا تاجیک نیز در این باره بر این باور است که امروز هم عده‌ای با تحلیلی غلط که ناشی از عدم درک صحیح از عمق جامعه بود و با این تصور که تمام مردم همان‌هایی هستند که دور آنها را گرفته‌اند، دردسر ایجاد کردند.  آنها تصور می‌کردند مردم از وضع موجود خسته‌اند و به دنبال منجی می‌گردند، شخصیتی که فراتر از اصلاح طلبی و اصول‌گرایی باشد، چرا که مردم خسته از اصول و ملول از اصلاح هستند. آنها فکر می‌کردند اگر چنین کسی وارد میدان شود، قشر خاکستری جامعه به حمایت از او بر می‌خیزند و پیروزی قطعی را نصیب او می‌کنند؛ چرا که خیال می‌کردند مردم از چنین کاندیدایی با شعار تغییر استقبال می‌کنند و وی می‌تواند رای بخش قابل توجهی از اصول‌گرایان و همینطور بخش قابل توجهی ازاصلاح‌طلبان را جلب وکار را یکسره خواهد کرد. البته برخی نظرسازیها و نظرسنجی‌های ناقص هم به این ذهنیت دامن زدند. تاجیک همچنین معتقد است توهم به همین جا ختم نشد و توهم پیروزی یک همزاد هم دارد که همان توهم تقلب است، توهم تقلب وسیع می‌آید تا پیروزی حاصل نشده را که قبلا قطعی تصور می‌شد، توجیه کند. [1]

1-3- محمد عطریانفر هم بر این اعتقاد بود که «تقلب یک رویکرد بیرون از مجریان است و این موضوع هم از مقاطع اول انقلاب تاکنون حجمش کمتر از 3 درصد است. آنچه در عرصه رقابت‌های انتخاباتی صورت گرفت یک انحراف بزرگ در تاریخ سیاسی ملت ایران به حساب می‌آید. در حالی که در یک فرصت کوتاه به دلیل برخی سوی رفتارهای اصلاح طلبان کشور به سوی فتنه گری پیش می‌رفت و تهدید آفرین بود، هوشمندی و تدبیر رهبر معظم انقلاب و تلاش ‌های همه ارکان نظام و نهادهای امنیتی و انتظامی این حرکت را مهار کرد.»

1-4- اکبر گنجی ن��ز در وب سایت رادیو فردا در خصوص اینکه در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 تقلبی صورت نگرفته بود گفته است: «محمد خاتمی در جلسات خصوصی گفته که در انتخابات 88 تقلب صورت نگرفته، مصطفی تاج‌زاده گفته تقلب موثر صورت نگرفته است. محمد موسوی خوئینی‌ها نیز پس از شنیدن گزارش علی‌اکبر محتشمی‌پور و عبدالواحد موسوی لاری در مجمع روحانیون مبارز درباره تخلفات انتخابات 88، در همان زمان با تظاهرات خیابانی مخالفت کرده و فعالان اصلاح‌طلب بسیاری از شهرها نیز گفته بودند که آرای خوانده شده واقعی بوده است.» [2] 

1-5- مصطفی تاج‌زاده نیز در فیلمی که در 26 مرداد سال 89 در سای�� های مختلف داخلی و خارجی منتشر شد خطاب به محسن صفایی فراهانی و عبدالله رمضان زاده از اعضای حزب مشارکت می‌گوید: «برای بنده که تجربه انتخابات رو دارم می‏دونم که در انتخابات تقلب نشده، ممکنه که یکی دو میلیون عقب جلو شده باشه ولی ما نتیجه انتخابات رو باختیم. حالا به جای 25 میلیون و 14 میلیون شده باشه 24 میلیون و 15 میلیون مثلاً، ما انتخابات رو باختیم.»[3] 

2- فتنه 88 دیالکتیک تضرر بود

فتنه 88 که توسط افرادی از اردوگاه اصلاح طلبان و البته با طراحی استکبار جهانی، رهبری می شد در نهایت به گونه ای رقم خورد که نه تنها به نفع نظام نبود بلکه حتی خود اصلاح طلبان نیز از آن متضرر شدند. به عبارتی، فتنه 88 دیالکتیک تضرر هم برای نظام و هم برای اصلاح طلبان بود. در این زمینه برخی شخصیت های اصلاح طلب چنین معتقدند:

2-1- سید محمد علی ابطحی: «موسوی به کروبی پیغام داده بود که من چیزی برای از دست دادن ندارم، موسوی اگرچه چیزی برای از دست دادن نداشت ولی با توجه به رأی 13 میلیونی با این پیگیری آشوب‌ها خیلی چیزها را از دست داد و ما افتخار این حضور 40 میلیونی را از دست داده و آن را خدشه‏دار کردیم ما می‌توانستیم در دنیا بهتر از این باشیم.»

2-2- محمد رضا عارف با فتنه دانستن آنچه که پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال 88 روی داد، آن را یک بازی باخت - باخت می‌داند و می‌گوید: «انتخاباتی که به دلیل حضور گسترده مردم باید از آن به عنوان حماسه حضور یاد می شد به دلایلی وارد بازی باخت باخت شد. ... دو سال گذشته این موضوع برای خیلی‌ها روشن نبود اما امروز برای هیچ‌کس این بازی باخت پوشیده نیست. هنوز حالت بی‌تفاوتی در بین بخشی از جامعه حاکم است هنوز برخی از مردم هزینه هایی که در انتخابات سال 88 کرده اند را فراموش نکرده‌اند.»[4]

2-3- حجت‌الاسلام محمد باقر ذاکری، عضو حزب اعتماد ملی، در گفتگویی با باشگاه خبرنگاران، که در آستانه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته بود، اذعان می‌دارد که برخی افراد معتقدند که جریان اصلاحات با جملات شعارگونه درصدد تغییر دیدگاه مردم و تطهیر اقدامات اشتباه خود در انتخابات گذشته است اما تلاش اصلاح طلبان برای بقا بی فایده است زیرا اصلاح طلب حقیقی که پایبندی خود به نظام را نشان دهد نمانده که بتوان متکی به افکار و عقاید او شد. ایشان‌ عدم توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری، ضدیت با ارزش‌های نظام و همپوشانی با اپوزیسیون های خارج نشین را موانع بازگشت اصلاح‌طلبان به صحنه سیاسی کشور می‌داند و اعتقاد دارد که اصلاح ‌طلبان در فتنه سال 88 نشان دادند ‌که اصول و ساختار نظام را زیر پاگذاشتند و همین امر اعتماد مردم را نسبت به آنها سلب کرد. 

3- عوامل داخلی در فتنه 88 هماهنگ با بیگانگان عمل کردند

3-1- سعید حجاریان با آنارشیک، دردناک و خطرناک دانستن آنچه که در فتنه 88 اتفاق افتاد، حوادث فتنه 88 را در سنن ملی و ا��لامی ما بی‌سابقه دانسته و می‌گوید: «این موضوعات ریشه در خارج از فرهنگ ما دارد؛ به خصوص کمونیسم و آنارشیسم، این وقایع مرا به یاد تصفیه‌های خونین سال 54 سازمان منافقین انداخت که بخش کمونیستی با چه قساوتی دست به تصفیه بخش مسلمان زد. ...» حجاریان همچنین معتقد است که عوامل متعددی در این ماجرا دخیل بودند:

الف) تبلیغات مکرر رسانه‌های صوتی و تصویری بیگانه که هر لحظه مردم را به آشوب ترغیب می‌کردند.

ب) وجود بعضی عناصر سفارتخانه‌ها در میدان تظاهرکنندگان و همچنین عناصری که از قبل آموزش‌های لازم را برای براندازی نرم دیده بودند.

ج) فرمان‌های غیرقانونی و فراخوان‌های بدون مجوز مهندس موسوی برای ایجاد تجمعات و راهپیمایی‌هایی که نوعا به تخریب و ضرب و جرح و شعارهای وهن‌آلود منجر می‌شد.

د) دفاع کورکورانه احزاب سیاسی از خط مشی مهندسی موسوی و اعلام حمایت از وی و دامن زدن به شایعات تقلب.

ه) بیانیه کمیته صیانت از آرا دال بر تقلب وسیع و مخدوش بودن اصل انتخابات بدون آنکه مستند به مدارک محکمه‌پسند باشد.

ح) ضعف مفرط وزارت ارشاد و صدا و سیما در آستانه بحران در جهت اطلاع‌رسانی و نیز ضعف وزارت اطلاعات در جهت مدیریت بحران.[5]

3-2- محمد رضا تاجیک با اذعان به این نکته مهم که به دلیل ساختار اجتماعی و مذهبی جامعه ما، منافقین یا اپوزیسیون خارج از کشور قادر نیستند خودشان موج ایجاد کنند و تنها در کمین و برای شکار لحظه‌ها می‌نشینند و موج‌های ایجاد شده را در جهت منافع خود مصادره می‌کنند، معتقد است که فتنه گران توهم زده شده بودند و سه خطای بزرگ مرتکب شدند؛ عبور از حریم ولایت، عبور از قانون و در نتیجه هرج و مرج و در آخر بسترسازی برای دخالت بیگانگان تا چه در قالب کار رسانه‌ای و چه سرویس‌های جاسوسی آنها وارد مسائل داخلی ایران شوند. 

4- تشدید تحریم ها، حاصل فتنه 88

فتنه 88 دشمن را به اثرگذاری تحریم ها امیدوار کرد و تنها بعد از فتنه است که دشمن به تحریم های فلج کننده علیه جمهوری اسلامی روی می آورد، در این زمینه عباس عبدی می گوید: «حوادث سال ۸۸ پروسه‌ای بود که کم‌کم شکل گرفت و همه در آن بازی به یکدیگر پاس‌کاری می‌کردند تا در ‌‌نهایت یک بازی مشمئزکننده‌ای شکل گرفت، نتیجه هم چیزی شد که در صحبت‌های مقام رهبری وجود داشت، یعنی هتک حیثیت از نظام بود و وضعیت ایران به دلیل همین اتفاقات در صحنه بین‌الملل به نسبت تضعیف شد. درست است که تحریم‌‌ها به دلیل مسائل هسته‌ای بود، اما اوضاع ۸۸ فضا را برای تشدید تحریم‌ها مستعد کرد» [6]

***
نوشتار حاضر را با این بخش از بیانات مقام معظم رهبری به پایان می رسانیم که فرمودند: «آن کسى که براى انقلاب، براى امام، براى اسلام کار میکند، بمجردى که ببیند حرف او، حرکت او موجب شده است که یک جهتگیرى‌اى علیه این اصول به وجود بیاید، فوراً متنبه میشود. چرا متنبه نمی‌شوند؟ وقتى شنفتند که از اصلى‌ترین شعار جمهورى اسلامى - «استقلال، آزادى، جمهورى اسلامى» - اسلامش حذف میشود، باید به خود بیایند؛ باید بفهمند که دارند راه را غلط می‌روند، اشتباه می‌کنند؛ باید تبرى کنند. وقتى مى‌بینند در روز قدس که براى دفاع از فلسطین و علیه رژیم غاصب صهیونیست است، به نفع رژیم غاصب صهیونیست و علیه فلسطین شعار داده میشود، باید متنبه بشوند، باید خودشان را بکشند کنار، بگویند نه نه، ما با این جریان نیستیم. وقتى مى‌بینند سران ظلم و استکبار عالم از اینها حمایت میکنند، رؤساى آمریکا و فرانسه و انگلیس و اینهائى که مظهر ظلمند - هم در زمان کنونى، هم در دوره‌ى تاریخىِ صد سال و دویست ساله‌ى تا حالا - دارند از اینها حمایت میکنند، باید بفهمند یک جاى کارشان عیب دارد؛ باید متنبه بشوند. وقتى مى‌بینند همه‌ى آدمهاى فاسد، سلطنت‌طلب، از اینها حمایت میکند، توده‌اى از اینها حمایت میکند، رقاص و مطرب فرارى از کشور از اینها حمایت میکند، باید متنبه بشوند، باید چشمشان باز بشود، باید بفهمند؛ بفهمند که کارشان یک عیبى دارد؛ بلافاصله برگردند بگویند نه، ما نمی‌خواهیم حمایت شما را»[7]

[1] . سخنان تاجیک در برنامه گفتگوی ویژه خبری، 21 بهمن 1388، شبکه دوم سیما

[2] . به نقل از کیهان، 14 مرداد 1392

[3] . به نقل از سایت شخصیت نگار

[4] . بخشی از سخنان محمد رضا عارف در نشست حماسه سیاسی با دانشجویان دانشگاه دولتی ارومیه، 12 اردیبهشت 1392

[5] . بازخوانی مکتوبه سعید حجاریان در خصوص دلایل حوادث پس از انتخابات88، سایت خبری تحلیلی نگاه فارس، 27 آذر 1392

[6] . مناظره ای عباس عبدی با عماد افروغ با موضوع «بررسی کابینه روحانی»، در 23مرداد 1392، در محل خبرگزاری فارس

[7] . بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از طلاب و روحانیون 22/09/1388

 
شناسه مطلب : 263569|

 
/ 0 نظر / 17 بازدید