افشای اسناد محرمانه امریکا توسط سایت ویکی لیکس(11 سپتامبر 2 )

که بازی است می خواهیم بدانیم بازی گردان کیست بازی گران چه کسانی هستند هدفشان چیست و قواعد و نتیجه آن چه ؟ مگر فوتبال بازی نیست ؟ پس چرا این قدر جدی است ؟سینما مگر بازی نیست ؟ در فارسی به هنر پیشه بازی گر و به عضو تیم فوتبال بازی کن گفته می شود این چه بازی است که اگر هنر پیشه فیلم کنار دست شما در سالن بنشیند و در فیلم گشته شود باز متاثر می شوید این که سیاست بازی است و بازی خودشان است هیچ پرسشی را پاسخ نمی دهد. منظور از این که بازی است این است که جدی نگیریم یعنی واقعی نیست .

اما بازی هم باشد باید کارگردان ، بازیگران پشت صحنه ، و جزئیات  معلوم شود تفاوت بازی های سیاست اما این است که پای جان هزاران آدم در میان است و این دیگر مطلقا بازی نیست واقعه 11 سپتامر بازی باشد یا نه 2700 تا 3000 نفر آدم پای آن جان جان داده اند . هیچ بعید نیست که نشر اسناد ویکی لیکس در حکم  «یک 11 سپتامبر اطلاعاتی» و از طرف امریکا و اسرائیل باشد. از قضا بعضی از رسانه‌های غرب به این نکته اشارهکرده‌اند. و دلیل آن اولا اینکه در این همه سند و نقل قول کمتر به اسراییل اشاره شده و ثانیا هر بار که در امریکا یک دولت دمکرات درصدد تشکیل دولت مستقل فلسطینی بر می آید وجهه آن خدشه دار می شود . خانم هیلاری کلینتون بیش از هر مقام دیگر این کشور به یاد دارد که درست در روزی که قرار بود همسرش – بیل کلینتون و یاسر عرفات ، رهبر فلسطینی ها خبر تشکیل دولت مستقل فلسطینی را اعلام کنند . ناگهان بحث مونیکا لوینسکی پیش آمد و کار به جایی کشید که کنفرانس خبری آن دو تحت الشعاع قرار گرفت و عرفات و فلسطین به حاشیه رفت .
دقت کنیم که این اسناد در باره رهبران  ، و شخصیت های ،  قضاوت یا نقل قول شده ، که هر یک در کشور خود منشا اثر بسیار هستند لذا از میزان اعتماد عمومی کاسته است  .
 اینکه روند تحولات امریکا  و سایر کشورها به نفع آمریکا نیست  نوعی اجماع نظر در سطح بین‌المللی و در سطحداخلی ایالات متحده وجود دارد.گزارش‌های رسمی از جمله گزارش 16 سازمان اطلاعاتی درسال 2008 از این موضوع خبر می‌دهنداز سوی دیگر آمریکایی‌ها برخلاف اروپایی‌ها، روس‌ها، چینی‌ها و ... ریسک‌پذیرند درطول 10 سال گذشته آمریکایی‌ها 4 جنگ را در خاورمیانه به راه انداخته‌اند و چندین
پروژه دیگر را نیز دنبال  کرده‌اند اسناد محرمانه ویکی لیکس هرچه باشد و از هر نقشه‌ای برخاسته باشد .می‌تواند تؤاما فرصت‌هاو تهدیداتی را به وجود آورند.و باید با هوشمندی به آن نظر انداخت. آموزه‌ قرآنیبه ما می‌گوید سخن کفار درباره مؤمنین قابل استناد نیست ولی سخن کافر علیه کافرقابل استناد می‌باشد. اسناد ویکی لیکس وقتی از آمریکا و عملکرد نیروهای آن خبرمی‌دهند قابل استناد و حتی پیگیری است ولی زمانی که این اسناد راجع به محیطمنطقه‌ای ما حرف می‌زنند
و
بیم آن وجود دارد که توطئه ای در راستای بهم ریختن روابططبیعی کشورها باشد و قابل استناد نیست
آمریکایی ها در دادگاه خود هنگامی که شاهدی را فرا می خوانند از او می خواهند به کتاب مقدس سوگند یاد کند که اولا واقعیت را بگوید ، ثانیا جز واقعیت را نگویدو ثالثا  تمام واقعیت را بگوید . جمهوری اسلامی نیز می تواند مدعی باشد که بیشتر اسناد که متضمن همان اتهامات ما به امریکا ست (( واقعیت )) دارد و در راستای اثبات این که سفارتخانه های امریکا در دنیا همان کاری را انجام می دهند که ایران در جریان اشغال سفارت آمریکا در تهران به آنان نسبت داده است و از این رو به جای سفارت آمریکا اصطلاح لانه جاسوسی را بکار می برد اما  ((جز واقعیت )) هم در بین آنها هست و به اسناد مربوط به اتهامات ایران اشاره کنند و (( تمام واقعیت )) را نیز در بر نمی گیرد ، به غیبت یا غفلت مقوله اسرائیل اشاره کرد .

/ 0 نظر / 6 بازدید