بازخوانی پرونده ادوارد اسنودن و افشای اطلاعات دست چین شده محرمانه توسط سیا

اسنودن

آمریکا؛ نگاه نو افشای برنامه ی جاسوسی آمریکا از سوی ادوارد اسنودن کارمند سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در حوزه تحلیلی موجب بروز و ظهور دو نظریه و دیدگاه شده برخی این مساله را  نوعی برنامه از پیش تعیین شده ، جنگ روانی و طراحی یک سناریو دانسته و برخی آن را شکاف اطلاعاتی سازمان سیا و شکست افسانه نفوذ ناپذیری این سازمان مخوف می دانند.

در نظریه اول گفته می شود، عملیات سرویس های اطلاعاتی – امنیتی با هدف فریب افکار عمومی، به طور کلی ترکیبی است از نیرنگ بازی و ایجاد بد گمانی همراه با ساده لوحی رقت انگیز فریب خوردگان جمعیت های هدف. لذا دلیل مفصلی وجود دارد که باور کنیم "ادوارد جوزف اسنودن" به خوبی در این انگاره جای می گیرد.

 در این پرونده، ما به احتمال قریب به یقین با یک عملیات روانی انتشار محدود اطلاعات رو به رو هستیم، یعنی اسنادی به دقت دست چین، و از نظر محتوایی تحریف شده و عمدا توسط یک نیروی خودی افشا گردیده که وانمود می کند علیه سلطه طلبان ستمگر یا تعدادی سازمان خطرناک دولتی دست به شورش و طغیان زده است.

" دکتر وبستر گریفین تارپلی " مورخ و تحلیل گر مسائل استراتژیک آمریکایی در خصوص پرونده ادوارد اسنودن، معتقد است که به احتمال قریب به یقین مردم آمریکا و جهان، امروز با یک عملیات روانی انتشار محدود اطلاعات با هدف شعله ور کردن جنگ علیه سوریه، حزب الله و ایران روبروشده است، یعنی اسنادی به دقت دست چین و از نظر محتوایی تحریف شده و عمدا توسط یک نیروی خودی افشا گردیده که وانمود می کند علیه سلطه طلبان ستمگر یا تعدادی سازمان خطر ناک دولتی دست به شورش و طغیان زده است.

در فیلم معروف "کازابلانکا" یک مقام رسمی فرانسوی وقتی متوجه می شود که مراسم قمار بازی او در عشرتکده آمریکایی" ریک " که در حقیقت یک قمار خانه بد نام است جریان داشته؛ بشدت شوکه می شود و لذا تمام اسکناسهایی را که در طول شب برده بود واگذار می کند تا کل ماجرا لو نرود.

قسمتی از آن فیلم اکنون بطور ناهمگونی با نمایش پر سر و صدای پوششی عملیات روانی انتشار محدود اطلاعات بوسیله یک شخصیت مشکوکی منتسب به "سازمان امنیت ملی – سازمان اطلاعات مرکزی (سیا)" به عنوان فراری سیا "ادوارد اسنودن" شبیه سازی و ساخته و پرداخته شده است.

آقای اسنودن، بعنوان جنگ افروز اصلاح شده ای معرفی شده است که در سال ۲۰۰۴ عراقی ها را به نام آزادی کشتار می کرد، ولی حالا احتمالا با کمی الهامات برگرفته از اهداف ریاضتی قهرمان رویاهای نوین خود "ران پل" متحول شده و عمیقا نگران آزادیهای مدنی درآمریکا گردیده است.

در پنجم ژوئن ۲۰۱۳، مصادف با آزاد سازی شهر القصیر در سوریه، آقای ادوارد اسنودن مورد بهره برداری رسانه های قدرتمندی قرار گرفت که بوسیله "گلان گرین والد" دروازه بان چپگرای لیبرال مسلک، و سپس توسط بنیان گذار بنیاد فیلم مستند سازی "لارا پایرت" پشتیبانی می شوند.

این آغازی بود برای شروع یک سری داستان پردازیهای برجسته ای که در صفحه اول روزنامه "گاردین" چاپ لندن به نمایش گذاشته شد. نشریه ای که به لوله مجرای سرویس اطلاعاتی بریتانیا معروف است.

*  محتوای این افشاگری ها

اول اینکه "اسنودن" ما را با انتشار اخباری در خصوص اینکه "سازمان امنیت ملی آمریکا " از طریق کمپانی"ورایزون" و شرکت های دیگر مشغول ثبت و ضبط مکالمات و ارتباطات مخابراتی مردم آمریکا و ملتهای خارجی دیگر می باشد، مثلا شوکه کرد. ولی در واقع این چیزی نبود جز یک برنامه غیر قانونی ضبط مکالمات تحت عنوان "عملیات استالر ویند" که در دسامبر ۲۰۰۵ توسط نشریه نیویورک تایمز افشا شده بود. حتی رژیم اوباما هم مدعی است که این برنامه ضبط مکالمات متفاوت است زیرا این عملیات جاری بر اساس مجوز قانونی است که توسط قاضی فدرال ابلاغ گردیده؛ و لذا چیز جدیدی نیست.

در ششم ژوئن ۲۰۱۳، گرین والد" واسنودن" ضربه افشاگرانه دیگری را نواختند؛ این بار بوسیله یک برنامه کاربری پاور پوینت پرقدرت"پریسم" (پی.آر. آی. اس.ام.)- مبنی بر تلاش گسترده خواندن ایمیلهای مردم توسط سازمان امنیت ملی- در واقع این به اصطلاح افشا گری ها، یک دهه بعد از آشکار شدن پیمان تحقیقات تجسسی غیر قانونی، بعد از تنفیذ اختیار ماده قانونی بکار گیری نیروهای نظامی در دوره یازده سپتامبر؛ و بعد از تصویب و اجرای ماده قانونی میهن پرستی صورت می گیرد.

اینها فقط یک موضوع ساده انگارانه ای است که مردم همچنان فکر کنند که ایمیلها یشان در وضعیت امن رد و بدل می شود. تمام اینها از اخبار قدیمی و سوخته بشمار می رود.

لکن گرین والد و اسنودن تیرهای جنجالی دیگری در ترکش دارند. ساعاتی قبل از ملاقات اوباما و رییس جمهور چین، اسنودن افشا می کند که آمریکا اهداف چینی ها را هک می نماید؛ در حالی که بطور طبیعی جنگ سایبری در سطوح نا چیزی از سال ۲۰۰۹ تا کنون بین دو کشور در جریان بوده و اتهام زنی های متداولی هم هر از گاهی رد و بدل شده است. ولی این شلیک پر صدا توسط اسنودن کافی بود که کنفرانس آمریکا- چین را تحت الشعاع قرار دهد. این هم یک کلیشه کهنه و نخ نما شده بود.

بعد، در اوج سر و صدای کنفرانس کشورهای "جی ۸" در ایرلند شمالی، گرینوالد و اسنودن اذهان عمومی را با افشای اینکه ستادهای اطلاعاتی مخابرات دولتی چاتنهام انگلیس با همکاری سازمان امنیت ملی آمریکا در کنفرانس کشورهای "جی ۲۰ " سال ۲۰۰۹ مکالمات تلفنی رهبران جهان را که در این کنفرانس حضور داشته اند شنود و ایمیلهای آنها را باز می کرده اند، شگفت زده کرد.

صرف نظر از چند گزافه گویی اغراق آمیز ظاهری و لفاظی های نگارشی تزیینی، گرینوالد و اسنودن با افشاگری های خود چیز معنی داری به آگاهی های قبلی ما در زمینه های استراق سمع الکترونیکی نهادینه شده در آمریکا و کشورهای هم پیمانش نیافزوده اند.

 اما چرخش این به اصطلاح افشاگری ها در رسانه ها کمک کرد تا از ظهور این روشنایی گمراه کننده در یابیم که این عملیات اطلاعاتی- روانی، منحرف کننده افکار عمومی، خبر ازشکل گیری یک سئوال واقعا اضطراری در رابطه با وجود یک دستور کار تاریخی جهانی می دهد: آیا انگلیسی ها، فرانسوی ها، اسرائیلی ها، و نومحافظه کاران آمریکایی قادر خواهند بود تا اوبامای بی انگیزه و مردد را وادار به ایفای نقش بیهوده برای رهبری ائتلاف کشورهای عضو ناتو در جهت حمله نهایی به سوریه، حزب الله، و شاید هم ایران نمایند؟    

us

در پرتو این جریان خبری رسانه های عمومی و خاص، این ظن قوی روز به روز بیشتر می شود که نکند این ضعف مفرطی که گریبانگیر اوباما شده منجر به نرمش او در مقابل نیروهای مذکور گردیده و عاقبت توان مقاومت را از دست داده و تسلیم خواست آنها شده و فرمان یک تهاجم گسترده تجاوز کارانه را صادر نماید.

در نتیجه نیروهای ضد جنگ در آمریکا که می بایست انرژی خود را مصروف ضد حمله هایی علیه بریتانایی ها، فرانسوی ها، اسرائیلی ها، نومحافظه کاران، و جنگ افروزهای میلیتاریست نمایند، توانایی های خود را صرف حمله به اوباما نموده و نتیجتا او را بیشتر به آغوش فرقه جنگ طلبان برانند.      

us           

ولی این افشاگری ها با هدف شکل دهی افکار عمومی طوری ساخته و پرداخته شده است که در کل به نفع سازمان مربوطه رقم می خورد. در عین حال ساده لوحان جوان را هم از این طریق می توان طوری فریب داد که به طرفداری از تفکر یک شخصیت فاسد بر خیزند که اکنون عموما به عنوان یک افشاگر قهرمان مشهور گردیده است.

گونه دیگری از این مقوله می تواند این باشد که سازمان اطلاعاتی پشتیبانی کننده، مجرای منتخب اطلاعاتی خود را تحت پوشش فراری پناهنده به درون دستگاه اطلاعاتی دولت خارجی هدف نفوذ دهد. در این حالت مهره فاسد یا افشاگر اطلاعات در قالب یک مامور سه جانبه عمل می کند و مقام دیگری را احراز می نماید.

م. ن

http://fa.uscloseup.com/content/41961

/ 0 نظر / 19 بازدید