جستجوی بصیرت

اگر با آمدن خورشــید بیدار شویم ؛ ‌نمازمــان قضاست

تاریخچه آئین چهارشنبه سوری taknaz.ir

یکی از آئینهای سالانه و دیرینه ی ایرانیان جشن سوری، چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه سوری است. ایرانیان آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند. چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود. (سور به معنی جشن )

مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد که مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد برای این مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن  آتش های می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردی من از تو ) می خوانند. ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئینهای کهن ایرانیان است که همچنان در میان آنها و با اشکال دیگر در میان باقی بازماندگان اقوام آریائی رواج دارد
ترانه های که  هنگام پریدن از آتش خوانده می شد .

زردی من از تو ، سرخی تو از من

غم برو شادی بیا ، محنت برو روزی بیا

ای شب چهارشنبه ، ای کلیه جاردنده  ،   بده مراد بنده

گویش گلیکی ترانه چهارشنبه سوری

گل گل چهارشنبه ، به حق پنجشنبه ، نکبت بی شه ، دولت بی یه ، زردی بی شه ، سرخی بی یه"

یعنی: آتش سرخ چهار شنبه! به حق پنجشنبه نکبت برود، دولت بیاید. زردی برود، سرخی بیاید.

و اما متاسفانه چیزی که امروزه  در روز چهارشنبه سوری جریان دارد نه تنها جشن نیست ، بلکه اقلیتی با ترکاندن انواع و اقسام ترقه ها که بعضا به بمب شباهت داشته و به وزن 700 گرم نیز می رسد در شهر ها و روستاها با ایجاد سر و صدا و ایجاد رعب و وحشت باعث آزار و اذیت ، مردم از جمله سالخوردگان و بیماران می شوند . چیزی شبیه به جنگ ، نزاع ، درگیری های خیابانی ، که هر ساله باعث موارد زیادی آتش سوزی و حتی کشته ، زخمی  و معلولیت عده ای در این روز می شود . که اگر مهمان و یا غریبه ای که با فرهنگ و آداب و رسوم صحیح این روز آشنایی نداشته باشد و به یکباره با وحشی گری های این روز که مانند جنگهای خیابانی در کشوری جنگ زده است مواجه شود . در تصور خود به زشت بودن این فرهنگ اعتقاد پیدا می کند . در حالی که اصل این فرهنگ که با افروختن آتش نیز همراه می باشد جشن و پایکوبی است و کلمه سور در فرهنگ و ادبیات فارسی به معنی جشن و مهمانی می باشد .

 نویسنده : - ساعت ٩:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/٢٥   |    نظرات []   |    لینک ثابت

Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam