جستجوی بصیرت

اگر با آمدن خورشــید بیدار شویم ؛ ‌نمازمــان قضاست
« قتل ندا آقاسلطان  تنها قتلی در طول تاریخ بشری‌ست که بیشترین میزان بازدید کننده را داشته و در 24 ساعت قریب به یک میلیارد و 200 میلیون نفر آن را مشاهده کرده اند.»
 
انفعال صداوسیما در برابر "بیداری اسلامی" و "جنبش وال‌استریت" نتیجه اجتهاد رسانه‌ای است؟گروه فرهنگی- امیر ابیلی: در هفته‌های گذشته در خبر جالب و البته مهمی در رسانه‌ها آمده بود به این مضمون که: «درحالی که جنبش مردمی وال‌استریت به روزهای اوج خود نزدیک می‌شود، در اقدامی عجیب و سؤال‌برانگیز، خبرنگار و مدیر دفتر صداوسیما در نیویورک برای مرخصی یک ماه ونیمه به تهران آمده است.»

حالا این را مقایسه کنید با این خبر که: «قتل ندا آقاسلطان تنها قتلی در طول تاریخ بشری‌ست که بیشترین میزان بازدید کننده را داشته و در 24 ساعت قریب به یک میلیارد و 200 میلیون نفر آن را مشاهده کرده اند.»

با مقایسه‌ی دو جمله بالا، احتمالا مختصات بهتری نسبت به آنچه واقعا در رسانه‌های ما و همچنین در رسانه‌های غرب در حال وقوع است، به دست خواهد آمد،

نگاه درست‌تر و واقعی‌تری از اختلاف جایگاه و تفاوت کارکردهای رسانه‌های ما و آنها. یک طرف ماجرا رسانه‌هایی قرار دارند که با عملکردشان کاری می‌کنند که بعد از گذشت چند روز از یک قتل، حتی ساکنین دورافتاده‌ترین روستاها در محروم‌ترین مناطق هر کشوری در جهان، صحنه‌ی قتل را با چشمان خود دیده باشند و در طرف دیگر رسانه‌ای قرار دارد که مدیرانش در حساس‌ترین و مهم‌ترین روزهای بزرگ‌ترین اعتراض مردمی علیه نظام سرمایه‌داری، به تنها خبرنگارشان اجازه‌ی مرخصی یک ماهه می‌دهند، یعنی صدا و سیما به عنوان تنها تریبون رسمی نظام جمهوری اسلامی، به مدت یک ماه و نیم حتی یک گزارشگر ساده برای مخابره یک خبر از دل مهم‌ترین جنبش مردمی ضد نظام سرمایه‌داری نخواهد داشت.


ادامه مطلب

نویسنده : - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢۸   |    نظرات []   |    لینک ثابت

ای مردم امریکا! اسرائیل می‌خواهد با دروغ، فرزندان شما را برای کشته شدن به ایران بفرستد رویکرد سیاسی و کاملا جهت‌دار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که با واکنش جدی و اظهار تاسف سران چندین کشور عضو آژانس از جمله چین و روسیه و همچنین اعضای جنبش عدم تعهد روبرو شد، حتی صدای فعالان سیاسی و افکار عمومی در ایالات متحده امریکا را هم درآورده است؛ تا جایی که نشریات و رسانه‌های این کشور صراحتا از تامین و نگارش گزارش اخیر آژانس توسط سران کاخ سفید و مقامات رژیم صهیونیستی سخن می‌گویند.

به گزارش رجانیوز، چهار روز پیش گرث پورتر ستون نویس شناخته شده در رسانه‌های امریکایی با انتشار مقاله‌ای در سایت کانترپانچ که رجانیوز نیز ترجمه آن را منتشر کرد، نشان داد منبع ادعاهای موجود در گزارش ضمیمه آمانو اسرائیلی است.


ادامه مطلب

نویسنده : - ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢۸   |    نظرات []   |    لینک ثابت

 این مصوبه مجلس آدم را به شعر شاعر معروف نیما یوشیج می اندازد .

آی آدمها ، که بر ساحل نشسته شاد و خندانید ،

یک نفر در آب دارد می‌سپارد جان

یک نفر دارد که دست و پای دائم می‌زند

روی ِ این دریای ِ تند و تیره و سنگین که می‌دانید ،

دولت نهم و دهم همواره مدعی بوده است که مدیران دولتی تنها به قصد خدمت به مردم میز مدیریتی را اشغال کرده‌اند و تنها هدف آن‌ها خدمت بی‌ریا به مردم است، حال سوال این است که آیا حقوق مادام العمر با این ادعا همخوانی دارد؟ آیا همواره در طول این سال‌ها به مبارزه با اشرافی‌گری تاکید نشده است؟
آیا این عادلانه است که یک فرد به قول آقای نماینده دولت! ۱۰ تا ۱۵ سال در یک پست مدیریتی فعالیت کند و از حقوق و مزایای آن هم استفاده کند و بعد از پایان مدیریت، در مقام کار‌شناس بودن کسر شانش باشد و حقوق مادام العمر دریافت کند، در حالی که در‌‌ همان زمان مدیریت ایشان، افرادی با شایستگی بیشتر و یا اطلاعات بیشتر بوده‌اند که این شانس را نداشته‌اند که یک مدیر بلند پایه دولتی باشند و باید در اندازه یک کارمند ساده و نه حتی کار‌شناس باقی بمانند؟ آیا عادلانه است که کارمندی بعد از 25 تا 30 سال تلاش مداوم حقوق ناچیز بازنشستگی دریافت کند اما مدیری با دو سال فعالیت که بر اثر عدم کفایت برکنار شده، مادام العمر حقوق مدیریتی بگیرد؟


ادامه مطلب

نویسنده : - ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢٦   |    نظرات []   |    لینک ثابت

به گزارش شفاف به نقل از یو اس ای تودی، مردم آمریکا بر این باورند که این یک درصد جمعیت آمریکا که بخش عمده ای از سرمایه های این کشور را در اختیار دارند، باعث ایجاد فساد در سیاست این کشور شده اند.

این در شرایطی است که این سوال در ذهن مردم آمریکا ایجاد شده است که این یک درصد چه کسانی هستند و یا به عبارت دیگر چه کسانی از مردم آمریکا جزء این یک درصد جمعیت فاسد و مورد اعتراض اعضای جنبش وال استریت هستند.

بر اساس این گزارش، به نظر می رسد که این یک درصد جمعیت فاسد آمریکا حتی در بدنه کنگره نیز نفوذ کرده است، به طوری که اخبار منتشر شده نشان می دهد بیش از 10 درصد از اعضای کنگره آمریکا نیز جزء این یک درصد محسوب می شوند.

 


ادامه مطلب

نویسنده : - ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢٦   |    نظرات []   |    لینک ثابت

بزرگ ترین آرزوی دست یافتنی و کمال نهایی ما انسان ها چیست؟ انتهای حرکت انسان و قلّه صعود او چه نقطه ای است؟ آدمی تا چه اندازه می تواند رشد کند و رسیدن به چه منزلی را «هدف» پایانی حرکت خود قرار دهد؟ خدای متعال انسان را برای چه آفریده است؟

چکیده

این مقاله درصدد تبین مقصد رشد، و ارزش انسان در حیات فردی و اجتماعی است. انسان دارای یک هویت فردی و یک هویت اجتماعی است. مقصد رشد و ارزش انسان در حیات فردی، با دو عنوان «قرب به خدا» و «حیات طیب» مشخص شده است. قرب به کمال مطلق، به معنی کامل تر شدن است. انسان هر چه کامل تر شود. به خدا نزدیک تر می گردد. هر کس به خدا وابسته تر و فقیرتر باشد، کامل تر و به خدا نزدیک تر است.
متکلمان حیات را به ترکیبی از «ادراک» و «قدرت» معنا کرده اند. موجود زنده، موجودی است که شعورمند و توانا، دارای قدرت شناخت و تصرف است. «حیات» در موجودات زنده دارای درجه بندی و مراتب است. هر چه انسان از این دو ویژگی بیشتر بهره مند باشد، به معنای حقیقی حیات، نزدیک تر است.
دربعد اجتماعی نیز، ارزش انسان بر اساس خدماتی است که ارائه می دهد: هر چه این خدمات ارزنده تر و گسترده تر باشد، تأثیر وجود شخص بیشتر و در بعد اجتماعی موفق تر است.
کلید واژه ها: قرب به خدا، حیات، حیات طیب، کمال مطلق، حیات اجتماعی، ادراک و قدرت، کمال فردی، کمال اجتماعی، ارزش نسان.

ادامه مطلب

نویسنده : - ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢۳   |    نظرات []   |    لینک ثابت

آقای رئیس جمهور اینجا خط قرمز است

سرویس سیاسی جهان-محسن مقدسی: رئیس جمهور روز گذشته برای دومین بار با انتقاد از دستگاه قضائی، نسبت به بازداشت قائم مقام بانک مرکزی اعتراض کرد. پنجشنبه هفته گذشته نیز در جمع اعضای ستاد انتخاباتی خود،  حرفهای تندی علیه دستگاه قضائی زد و نسبت به دستگیری برخی از اعضای دولت واکنش نشان داد.

وی  بدون اینکه مخاطب خود را مشخص کند اظهار داشت که چرا انتقام از ملت می‌گیرید آنها که رشوه داده و تخلف کرده‌اند و پشتیبانی نفوذی داشتند را دستگیر و محاکمه کنید، چرا قائم مقام بانک مرکزی را دستگیر کردید.و نهایتا رئیس جمهور تیر خلاص را می زند و در جای دیگری می گوید که نفرات اصلی این اختلاس آزاد هستند.


ادامه مطلب

نویسنده : - ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢٢   |    نظرات []   |    لینک ثابت

به گزارش عماریون به نقل از برنا حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در جلسات درسهایی از قرآن که این هفته از تلویزیون پخش می‌شود درباره " کیمیای اخلاص" سخن گفته است.قرائتی در ابتدای این سخنرانی با اشاره به معنای اخلاص درباره اهمیت آن در زندگی انسانها گفت:کیمیای اخلاص، به هر کاری بزنیم ارزش پیدا می‌کند و از هر کاری هم جدا شود ارزشش از دست می‌رود. ما مأمور هستیم کارهایمان برای خدا باشد. البته اخلاص خیلی مشکل است.
زود آدم از مدار خدا بیرون می‌رود به دایره شرک وارد می‌شود. روایت داریم شرک مثل
این است که شب تاریک مورچه‌ی سیاه، شب سیاه روی سنگ سیاه راه برود، اصلاً آدم
می‌فهمد؟ گاهی وقت‌ها انسان کارهایش خدایی نیست، خودش هم توجه ندارد. فکر می‌کند برای خداست.

ادامه مطلب

نویسنده : - ساعت ۱:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢٢   |    نظرات []   |    لینک ثابت

اثر ژانگ شن بو

اثر ژانگ شن بو از چین

در کشور خودمون احتمالا این افراد همان رانت خواران و مفسدان اقتصادی هستند.که با وام های میلیاردی و انواع رانت های دولتی تنها به فکر منافع خودشان هستند . و برایشان اهمیتی ندارد که بر سر کشور و ملت چه پیش آید .نویسنده : - ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٦   |    نظرات []   |    لینک ثابت

اینجا داخل ایران اسلامی، آنها که او را می‌شناسند، از حجب و تواضع و آرامش او می‌گویند، مردی که برخلاف آنچه امریکایی‌ها می‌گویند، مرموز نیست.

هر قدر که داخل ایران، او را کم می‌شناسند، خارج از این مرزهای جغرافیایی، قصه‌های حیرت‌آوری از او بر سر زبان‌هاست که با آمیخته‌ای از راست و دروغ، شبحی ترسناک و هول انگیز از او ارائه می‌دهد که گویی همه منافع امریکایی‌ها را در خاورمیانه به خطر انداخته است و جالب آنکه هر قدر آنها او را ترسناک‌تر و هول‌انگیزتر معرفی می‌کنند، اینجا داخل ایران اسلامی، آنها که او را می‌شناسند، از حجب و تواضع و آرامش او می‌گویند، مردی که برخلاف آنچه امریکایی‌ها می‌گویند، مرموز نیست.
سردار قاسم سلیمانی و سردار شهید کاظمی در دوران دفاع مقدس سردار قاسم سلیمانی و سردار شهید کاظمی در دوران دفاع مقدس

ادامه مطلب

نویسنده : - ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٦   |    نظرات []   |    لینک ثابت

دوقلوهای دختر به نام‌های بریل و کایری، ۱۲ هفته زودتر از موعد، به دنیا آمده بودند و بنابراین به مراقبت‌های ویژه نیاز داشتند، آنها را در دستگاه‌های انکوباتور جدا گذاشتند. کایری خوب وزن می‌گرفت وشرایطش پایدار بود، ولی بریل، فقط ۹۰۰ گرم وزن داشت، در تنفس مشکل داشت و دچار مشکل قلبی هم بود و انتظار نمی‌رفت، زنده بماند. پرستارش هر کاری از دستش برمی‌آمد برای بریل انجام داد، اما شرایطش فرقی نکرد. تا اینکه برخلاف قوانین بیمارستان، او آن دو را در یک انکوباتور قرار داد.


او دو نوزاد را قدری تنها گذاشت و رفت که بخوابد، در بازگشت او این صحنه زیبا را دید و سایر پرستاران و پزشکان را صدا زد تا آنها هم این صحنه را ببینند.کایری، دستش کوچکش را دور خواهرش گذاشته بود، انگار که می‌خواست او در آغوش بگیرد و از او محافظت کند. می‌خواهد تصادفی باشد یا نه، از زمانی که این دو در کنار هم قرار گرفتند، وضعیت تنفس بریل بهتر شد و شرایط قلبی‌اش پایدار شد


نویسنده : - ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٥   |    نظرات []   |    لینک ثابت

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی با اشاره به قیام ضد سرمایه داری وال استریت آمریکا
تصریح کرد این رویدادها شبیه حوادثی است که به فروپاشی شوروی منجر شد.
به گزارش فارس، به نقل از خبرگزاری «ریانووستی»، «میخائیل گورباچف» ضمن حمایت از جنبش ضد سرمایه داری «وال استریت را اشغال کنید.» گفت: قیام مردم آمریکا شبیه به رویدادهایی است که پیش از این در آستانه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی من شاهد آنها بوده ام.
«گورباچف» که در دانشگاه «لافایت» پنسیلوانیا سخنرانی می کرد، افزود: برای
حل این بحران باید یک نظام جدید در جهان ایجاد شود.
وی با اعلام اینکه «مردم اکنون از خود می پرسند چرا رهبران ما هر تصمیمی که می گیرند فشار آن بر دوش ما سنگینی می کند؟ نسبت به حل نشدن این مشکل و همیشگی شدن بحران ها هشدار داد.


ادامه مطلب

نویسنده : - ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٤   |    نظرات []   |    لینک ثابت

این افراد تلاش بسیاری را با هدف عادی‌سازی مناسبات ایران با غرب و به‌ویژه با آمریکا به کار بستند. رهبر معظم انقلاب اما در بیانات خود آنان را عده‌ای انقلابی فرسوده‌ی پشیمان خواندند که به دلایل گوناگون، زندگی راحت و سازش را ترجیح داده‌اند یا رقصیدن به ساز دشمن را عیب نمی‌دانند.4

پشت این لبخندها و وعده‌ها، توطئه و خیانت نهفته است. راه حل خود را خود با  بهره‌گیرى از سرچشمه‌ى فیاض اسلام به دست آورید و نسخه‌هاى بیگانه را به  خودشان پس دهید.» این جملات، توصیه‌‌های رهبر انقلاب اسلامی به ملت‌های مسلمان منطقه است که در راه انقلاب و تشکیل حکومت جدید قدم گذاشته‌اند. اما چرا نباید به نظام سلطه اعتماد کرد؟ یادداشت زیر این موضوع را بررسی می‌کند. 


ادامه مطلب

نویسنده : - ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢   |    نظرات []   |    لینک ثابت

Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam